Vilniaus oro uosto tikslas – patogios kelionės ir negalią turintiesiems

By rugsėjo 4, 2017Uncategorized @lt

Po rekonstrukcijos atidarytame Vilniaus oro uoste vėl kyla ir leidžiasi lėktuvai, šurmuliuoja keleiviai. Kol kas rekonstruotas tik orlaivių kilimo ir tūpimo takas. Oro uosto prieigos bei infrastruktūra bus tvarkoma ir rudenį, tačiau jau dabar aišku, kad ši vieta neįgaliuosius priims kur kas draugiškiau.

Pritaikys žmonėms su įvairiomis negaliomis

Vilniaus oro uosto darbuotojai su neįgaliųjų organizacijų atstovais susitinka nuolat. Taip siekiama kuo geriau pritaikyti aplinką žmonėms, turintiems įvairių negalių. Neįgaliųjų atstovai pakviesti susipažinti ir su jau atliktais, ir dar planuojamais atlikti terminalo rekonstrukcijos darbais. Oro uoste apsilankė Lietuvos žmonių su negalia sąjungos projektų koordinatorė Ramunė Šidlauskaitė bei Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos informacinės aplinkos specialistas Gediminas Jonikaitis.

„Šiuo metu kaip tik vyksta pagrindiniai darbai, norisi tinkamai ir kompetentingai juos įgyvendinti. Informacijos, kaip pritaikyti aplinką žmonėms su įvairiomis negaliomis, rasti sudėtinga, paieškos užtrunka. Geriausi šios srities specialistai – patys neįgalieji. Todėl ir nusprendėme konsultuotis su jais tiesiogiai“, – sako Vilniaus oro uosto komunikacijos ir rinkodaros skyriaus vadovė Indrė Baltrušaitienė.

Tokiu oro uosto vadovų gestu neįgaliųjų atstovai nuoširdžiai džiaugiasi. „Puiku, kad verslo atstovai klausia mūsų nuomonės, domisi. Gerai, kad konsultacijų prašo rekonstruodami oro uostą. . Dažnai mus kviečia jau tada, kai darbai padaryti, kai nieko pakeisti nebeįmanoma. Būna apmaudu – išleista daug pinigų, o naudos neįgaliesiems iš to labai mažai“, – sako G. Jonikaitis.

R. Šidlauskaitė taip pat patenkinta, kad neįgaliųjų atstovai pakviesti laiku. „Gerai, kai mūsų nuomonės paisoma. Toks oro uosto vadovų dėmesys atrodo rimtai, matyti, kad aplinkos pritaikymas žmonėms su negalia jiems išties aktualus. Jei ir daugiau projektuotojų, architektų taip atsižvelgtų į mūsų poreikius, infrastruktūra neįgaliesiems būtų pritaikyta geriau. Be to, tikslingiau būtų panaudojamos ir tam skirtos lėšos“, – teigia projektų koordinatorė.

Žymėjosi visas pastabas

Jau matomi oro uosto prieigų rekonstrukcijos rezultatai. Išilgai įėjimo į oro uosto pastatą bei terminalo link driekiasi vedimo sistema iš trinkelių – ji padės orientuotis žmonėms su regos negalia. „Puiku, kad plytelės greta šios juostos išdėliotos šachmatų principu, ne išilgai. Antraip išilginę iškiliąją liniją žmonėms su neregio lazdele pajusti būtų sunku“, – pastebi G. Jonikaitis.

Oro uosto transporto projektų vadovas Mingaudas Kalvaitis susitikimo dalyviams vaizdžiai pademonstravo, kaip atrodys iškilioji pėsčiųjų perėja, kuria nuo priešais terminalą esančios automobilių stovėjimo aikštelės bus galima patekti į pastatą. Vyras patikino, kad ant jos bus patogu užvažiuoti neįgaliųjų vežimėliais. R. Šidlauskaitė atkreipė dėmesį, kad užvažiavimas ant jos nuo pėsčiųjų tako turi būti nuožulnus, ne statesnis kaip 5 proc .

Oro uosto darbuotojai tarėsi su svečiais, ar neregiams skirtos iškiliosios linijos turėtų driektis iki pagrindinių laiptų, ar iki nuolydžio, skirto įvažiuoti neįgaliųjų vežimėliais. Nuspręsta, kad visiems keleiviams patogiau patekti į patalpas pandusu – taip pat ir neregiams, kurie vienoje rankoje laiko baltąją lazdelę, kitoje – lagaminą. Per visą panduso plotį, jo pradžioje ir pabaigoje bus įrengtas įspėjamasis paviršius, kuris signalizuos neregiams apie prasidedantį pakilimą ar nusileidimą. „Tokios grublėtos juostos praneša nematantiems žmonėms, kad prieš juos – pavojinga zona. Tai gali būti laiptai, gatvė, stotelė. Taip pat jos įrengiamos ten, kur šios zonos baigiasi“, – aiškina G. Jonikaitis.

Žmonėms su įvairiomis negaliomis dabar bus patogiau patekti į oro uosto pastatą iš dešinėje terminalo pusėje esančios automobilių stovėjimo aikštelės. Anksčiau čia juos pasitikdavo šaligatvio bortelis, o dabar žadama įrengti nuovažą neįgaliųjų vežimėliams. R. Šidlauskaitė priminė, kad šalia jos turėtų būti ir vietos neįgaliųjų automobiliams pasistatyti.

Viešojo transporto stotelė bus perkelta į kitą vietą

Bene svarbiausia naujiena visiems į oro uostą atvykstantiems ir iš jo išvykstantiems keleiviams – kitoje vietoje atsidursianti viešojo transporto stotelė. Ji bus įrengta priešais pastatą, kairėje pusėje. Oro uosto vadovams buvo ypač svarbu išgirsti, kaip ją geriau pritaikyti regos ir judėjimo negalią turintiems žmonėms.

G. Jonikaitis nubraižė planelį, kaip turėtų atrodyti idealiai žmonėms su regos negalia pritaikyta viešojo transporto stotelė. Iškili vedamoji linija turi driektis tiek tiesiai sustojimo paviljono link, tiek ir aplink jį, kad statinį galėtų saugiai aplenkti nesirengiantieji važiuoti autobusais.

Oro uosto darbuotojai su neįgaliųjų atstovais ilgokai svarstė, kur turėtų stovėti informacinis stendas, kad jis netaptų kliūtimi tiek žmonėms su baltąja lazdele, tiek sėdintiems vežimėliuose. Visi drauge diskutavo, kur įrengti specialią pažymėtą zoną, kurioje neįgalieji galėtų saugiai laukti autobuso. Ji turėtų būti apsaugota nuo lietaus, su stogeliu. Be to, šioje zonoje žadama įrengti stulpelį su mygtuku, kurį paspaudęs žmogus su negalia, esant poreikiui, galėtų išsikviesti oro uosto darbuotojų pagalbą.

„Tokių patogumų kol kas nėra nė vienoje Vilniaus viešojo transporto stotelėje. Jei oro uoste pažymėta vieta neįgaliesiems bus įrengta, šią stotelę bus galima vadinti moderniausia sostinėje, atitinkančia visus universalaus dizaino reikalavimus. Ji bus patogi ne tik neįgaliesiems, bet ir vyresnio amžiaus žmonėms, tėvams su mažais vaikais“, – pabrėžia R. Šidlauskaitė.

Oro uosto specialistai tikina iš žmonių su negalia sužinoję daug naujos, naudingos informacijos. „Viešojo transporto stotelė kaip tik ir buvo svarbiausias mūsų objektas. Patys ieškodami informacijos būtume sugaišę daugybę laiko, todėl žmonių su negalia nuomonė mums buvo ypač svarbi. Viešojo transporto stotelės įrengimo darbai prasidės po poros savaičių, juos baigti planuojame iki spalio 2-osios“, – žada I. Baltrušaitienė.

Terminalo viduje pakitimų nėra

Oro uosto vidus kol kas nebuvo remontuojamas, tad permainų keleiviams bus nedaug. „Šiek tiek padaugės nuorodų neįgaliesiems, pagerės jų kokybė. Tačiau per ketverius metus ketinama atnaujinti visą terminalo infrastruktūrą. Tuomet visa oro uosto teritorija bus pritaikyta žmonėms su įvairiomis negaliomis“, – tikina I. Baltrušaitienė.

R. Šidlauskaitė pernelyg nesipiktina ir pastebėtais trūkumais. „Nuovažos įvažiuoti į terminalą šiek tiek per stačios, būtų puiku, jei nuolydis būtų mažesnis. Taip būtų patogiau ir mums, ir visiems keleiviams. Tačiau tikimės, kad per ketverius metus visi šie trūkumai bus ištaisyti. Svarbu, kad oro uosto vadovai su mumis nuoširdžiai bendradarbiauja ir nori pagelbėti žmonėms su įvairiomis negaliomis“, – sako Lietuvos žmonių su negalia sąjungos projektų koordinatorė.

Neįgaliesiems pagalba suteikiama visada

Pasak I. Baltrušaitienės, pagalba žmonėms su įvairiomis negaliomis Vilniaus oro uoste teikiama nuolat. Tereikia užsisakant bilietą pažymėti, kad skristi ketina žmogus, turintis specialiųjų poreikių, taip pat informuoti, kokios pagalbos jam reikės. „Žmonės, negalintys patys laisvai judėti, į lėktuvo saloną nėra nešami ant rankų. Vilniaus oro uoste šią pagalbą suteikia ambuliftas, specialioji transporto priemonė, kuria keleivis nuvežamas iki orlaivio ir įkeliamas į jį. Tai patogu visiems“, – sako I. Baltrušaitienė.

Vilniaus oro uosto interneto tinklalapyje pabrėžiama, kad tiek atvykstantiems, tiek išvykstantiems iš čia žmonėms su negalia teikiama įvairiapusė pagalba. Atvykus į oro uostą, galima išsikviesti padėjėją – specialūs mygtukai įrengti automobilių stovėjimo aikštelėje, prie autobusų sustojimo aikštelės ir išvykstančių keleivių išlaipinimo vietoje antrajame keleivių terminalo aukšte. „Visuomet galima drąsiai klausti ir oro uoste dirbančių žmonių, jie suteiks pagalbą arba nurodys, kur kreiptis“, – pabrėžia I. Baltrušaitienė.

Žmonėms su judėjimo negalia atvykti į oro uostą padeda, taip pat informaciją jiems teikia UAB „Litcargus“. Jei reikia, šios bendrovės atstovas pasitinka keleivį pagalbos iškvietimo vietoje, priima bagažą, pasirūpina išvykimo procedūromis – bagažo registravimu, judėjimu po terminalą bei įlaipinimu į orlaivį.

„Keleiviams su regos negalia rekomenduojame iš anksto užsisakyti paslaugą, kad tik atvykęs į oro uostą jis būtų palydėtas į reikiamą vietą laukti skrydžio“, – aiškina I. Baltrušaitienė.

Pagalba teikiama bet kuriam žmogui, kuris jos pageidauja. Net jei keleivis nepraneša iš anksto, oro uosto darbuotojai žada dėti visas pastangas, kad klientui būtų suteiktos visos reikiamos paslaugos.

Pasak Vilniaus oro uosto atstovų, visa pastato infrastruktūra pritaikyta neįgaliesiems bei ribotos judėsenos asmenims – yra jiems skirtų specialių tualetų, atvykimo ir išvykimo terminaluose įrengti liftai, pritaikyti įvažiuoti neįgaliųjų vežimėliais.

Tam, kad nereikėtų lūkuriuoti prie aviacijos saugumo patikros, ribotos judėsenos keleiviams suteikiama pirmenybė – įrengtas specialus praėjimas.

TEISINĖ PSICHOLOGINĖ SOCIALINĖPAGALBA