Vilniaus neįgaliesiems – nemokama psichologinė pagalba per Skype

By rugpjūčio 25, 2017Uncategorized @lt

Vilniuje įsikūrusio Krizių įveikimo centro psichologai siūlo vilniečiams su negalia nemokamas individualias psichologo konsultacijas. Jos bus teikiamos nuotoliniu būdu per programą „Skype“.

Pastebėjo, kad tokios paslaugos reikalingos

Pasak Krizių įveikimo centro direktorės Simonos Glodenienės, mintis padėti turintiesiems negalią kilo neatsitiktinai. Konsultuodami šiuos žmones centro psichologai bei psichoterapeutai pastebėjo, kad neįgalieji, ypač tie, kurie negali laisvai judėti, neretai susiduria su fizinės bei psichologinės atskirties problemomis.

Be to, ne visi negalią turintys žmonės gali susimokėti už specialistų paslaugas. Todėl 15 užsiėmimų su psichologu ar psichoterapeutu centro specialistai jiems skirs nemokamai. S. Glodenienės teigimu, prireikus gali būti teikiama ir socialinė pagalba: centre savanoriškai dirba socialinė darbuotoja, ji padės tiems, kuriems reikia susitvarkyti dokumentus, susirasti reikiamą įstaigą, konsultuos įvairiais rūpimais klausimais.

„Neįgalūs žmonės išgyvena tuos pačius jausmus kaip ir bet kurie kiti. Tačiau jie susiduria su specifiniais sunkumais, susijusiais su stigmatizacija, atskirtimi“, – sako Krizių įveikimo centro direktorė.

Projekto metu 15 nemokamų konsultacijų gali gauti sostinėje gyvenantys neįgalieji. Pagalba centre teikiama bet kokią negalią turintiems žmonėms. Jiems tereikia turėti neįgaliojo pažymėjimą ir atsiųsti jo kopiją į centrą elektroniniu paštu adresu simona@krizesiveikimas.lt. Pačiam žmogui atvykti nebūtina.

Šį projektą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė. Konsultacijas neįgaliesiems teikia 33 centre dirbantys specialistai.

Jei reikia, siunčia pas kitus specialistus

S. Glodenienės teigimu, konsultacijos turėtų ypač praversti psichikos negalią turintiems žmonėms. Neretai išėję iš gydymo įstaigų jie atsiduria savotiškame vakuume, nesulaukia tęstinės pagalbos. „Tokiems žmonėms ypač reikalingos palaikomosios konsultacijos. Jų ne visada pakanka gydymo įstaigose, psichikos sveikatos centruose. Jei šie žmonės po gydymosi stacionare paliekami likimo valiai, juos dažniau ištinka ligos atkryčiai, jie vėl patenka į ligonines. Taip susidaro užburtas ratas“, – dėsto S. Glodenienė.

Pasak jos, Krizių įveikimo centro specialistai turi ir žmonių, kurie yra ūmios būsenos, paveikti ypač gilios emocinės krizės, konsultavimo patirties. „Pasitaiko, kad žmonės kreipiasi norėdami nusižudyti. Įprastai specialistų konsultacija trunka 45–50 minučių, kai kuriais atvejais pirmoji konsultacija gali užtrukti šiek tiek ilgiau“, – sako centro vadovė.

Kai psichologas ar psichoterapeutas pastebi, kad krizinėje situacijoje atsidūrusiam žmogui reikalinga rimtesnė pagalba, jam pasiūloma kreiptis į psichiatrą. „Mūsų specialistai gydo žodžiu, pokalbiu, tačiau kai kuriais atvejais matome, kad svarbi ir medikamentinė pagalba. Paskirti vaistus, diagnozuoti sutrikimą turi psichiatras, todėl nukreipiame žmogų į psichikos sveikatos centrą“, – aiškina direktorė.

Pagalba atsidūrusiesiems krizinėse situacijose gali būti įvairi. Kartais pakanka tik pasikalbėti, kad žmogus pajustų emocinį palaikymą. „Tai ypač svarbu žmonėms su negalia, kurie dažnai jaučiasi vieniši. Jiems reikia, kad kas nors juos išgirstų, rastų bendrą kalbą. Žinoma, mes negalime išspręsti vienatvės problemų, tačiau galime padėti keisti požiūrį į aplinką, taip pat padėti žmogui atrasti įvairių veiklų, pasiūlyti centrus ir įstaigas, kur jie galėtų lankytis. Pagalbos būdų visada yra, tiesiog reikia juos atrasti“, – kalba specialistė.

Kol kas – tik pradžia

Projektas startavo liepos mėnesį, todėl centro direktorė dar negali apibendrinti, su kokiais sunkumais susidūrę negalią turintys žmonės kreipiasi. Tačiau jau dabar aišku, kad jie ieško pagalbos, kad panašios konsultacijos jiems labai reikalingos.

„Kiekvienam negalią turinčiam žmogui pirmiausia pateikiamas klausimynas, įvertinama jo problema, sunkumai, su kuriais jis susiduria. Pakartotinai tuos pačius klausimus užduosime ir pasibaigus projektui. Tada bus galima konkrečiau pasakyti, dėl kokių sunkumų neįgalieji dažniausiai kreipiasi“, – teigia S. Glodenienė. Projektas vyks iki šių metų gruodžio 31 dienos.

Kol kas pagalba bus teikiama tik patiems neįgaliesiems. Tačiau centro direktorė neatmeta galimybės, kad gali atsirasti ir panašių projektų, kur psichologas ar psichoterapeutas konsultuotų neįgaliųjų artimuosius. Jiems kartais pagalbos reikia netgi dar labiau.

Pagalba ir sunkiose situacijose atsidūrusiems žmonėms

Krizių įveikimo centro statistika rodo, kad dažniausiai psichologinės pagalbos ieško žmonės nuo 25-erių iki 45-erių metų, tačiau pasitaiko ir paauglių, ir gerokai vyresnių. Pasak S. Glodenienės, paaugliams būdingas nerimas, nuotaikų svyravimai, išgyvenimai, susiję su tarpusavio santykiais. Šalia visų šių problemų dažnai išlenda ir patyčios, su kuriomis paaugliai susiduria mokykloje ar kitoje artimoje aplinkoje.

Į centrą gali kreiptis ne tik turintieji negalią, bet ir visi sudėtingose krizinėse situacijose atsidūrę žmonės. Tiesa, nemokamai jiems suteikiama tik viena konsultacija. Už likusias septynias mokama socialinė kaina – po 6 eurus už kiekvieną kartą.

„Paprastai aštuonių konsultacijų pakanka, kad sunkiausia žmogaus būklė pagerėtų. Konsultacijos vyksta kartą per savaitę, sunkesniais atvejais – du. Dažniausiai į mūsų specialistus besikreipiančius žmones kamuoja išsyk keletas problemų. Tai – ir netektys, ir santykių krizės, ir problemos darbe ar nuotaikų sutrikimai“, – aiškina S. Glodenienė.

Konsultacijos Krizių įveikimo centre teikiamos anonimiškai, nuotoliniu ar tiesioginiu būdu. „Mūsų visuomenėje dar tebėra gajos stigmos. Žmonės baiminasi – jeigu kreipsis į psichikos sveikatos centrą, tai gali turėti neigiamos įtakos jų karjerai. Todėl galimybė gauti anoniminių konsultacijų, ypač nuotoliniu būdu, yra labai svarbi“, – teigia S. Glodenienė.

Labai svarbu, kad krizę patiriančiam žmogui pagalba būtų suteikta laiku. Antraip jo patiriami sunkumai gali gilėti.

Mobiliosios komandos – į pagalbą įmonėms bei organizacijoms

Centro specialistų krizių įveikimo komanda vyksta į pagalbą ir įmonėms bei organizacijoms, kurios patiria netikėtų krizinių situacijų. Tai gali būti darbuotojo mirtis ar savižudybė, patirtas smurtas ar užpuolimas, nelaimingi atsitikimai ir panašiai.

Tokiu atveju kolektyvo nariams teikiama individuali ir grupinė psichologinė pagalba, taip pat konsultuojami ir vadovai, kuriems būna nelengva suvaldyti krizinę situaciją.

„Taip padedama sumažinti emocinę įtampą kolektyve, padėti žmonėms greičiau sugrįžti į įprastą gyvenimą, atgauti darbingumą, prisitaikyti prie pasikeitusios situacijos“, – sako S. Glodenienė.

Tokia pat pagalba teikiama ir mokykloms, kai nutinka kas nors neįprasto. Konsultacijų gali prireikti ne tik pedagogams ir vaikams, bet ir jų tėvams. Šios centro specialistų teikiamos paslaugos yra mokamos.

TEISINĖ PSICHOLOGINĖ SOCIALINĖPAGALBA