Neįgaliųjų teisių gynimas ir atstovavimas
Visuomenės psichikos sveikatos požiūriu labai svarbu sukurti tokią teisinę aplinką, kurioje būtų gerbiamos visų žmonių, taip pat ir pažeidžiamų grupių, (tarp jų – sutrikusios psichikos asmenų) pilietinės, politinės, ekonominės, kultūrinės ir socialinės teisės. Psichikos sveikatos ekspertai teigia, kad tik užtikrinus aukštą visuomenės pilietiškumo lygį ir visuomenės bei valstybės pagarbą visų asmenų teisėms ir laisvėms, atsiranda reali galimybė siekti geros psichikos sveikatos. Neįgaliųjų teisių konvencijoje ir kituose dokumentuose, kuriuos ratifikavo Lietuva, yra išskiriamos šios pagrindinės asmenų su psichikos sutrikimais teisės: lygių teisių principas, gyvenimo bendruomenėje principas, asmens teisės į tinkamą sveikatos priežiūrą, sutikimo gydytis principas, teisė į informaciją ir jos prieinamumo principas, ne diskriminacijos bei lygių galimybių principas.
Asmenims, sergantiems psichikos ligomis ar dėl negalios, tenka dažnai susidurti su įvairiausiomis teisinėmis problemomis, atsirandančiomis dėl objektyvių priežasčių: dėl ligos, atkryčio, psichozės momentų, apgaulės ir pan. Neįgalieji kartais net nežino ar neturi pakankamai informacijos apie savo teises ir kaip jas tinkamai įgyvendinti. Todėl svarbu teisinę pagalbą teikiantiems asmenims objektyviai ir profesionaliai įvertinti situaciją, nustatyti kreipimosi dėl teisinės pagalbos esmines priežastis, pateikti suprantamai klientui teisinių problemų sprendimo būdus ir galimybes.
Siekiame, kad klientų problemos būtų sprendžiamos kvalifikuota teisine pagalba, todėl Bendrijoje dirba teisininkas, kuris konsultuoja klientus įvairiais teisiniais klausimais: mokesčių, saugaus turto valdymo, ginčų, aktualių teisės aktų išaiškinimo klausimais ir kt., atstovauja neįgaliuosius valstybės, savivaldybių ir teisėsaugos institucijose. Taip pat dalyvauja darbo grupių, sprendžiančių teisinio veiksnumo, teisinės pagalbos neįgaliesiems problemas, veikloje, teikia pasiūlymus rengiamiems teisės aktų projektams.
Siekiant glaudaus bendradarbiavimo su savivaldybėmis projekto įgyvendinimo metu, atsakingas Bendrijos projekto vykdytojas atstovauja psichikos neįgaliuosius konkrečioje savivaldybėje, teikiant informaciją apie neįgaliųjų padėtį, paslaugų poreikį savivaldybės darbuotojams, konsultuoja bendruomenių narius projektų rengimo klausimais, teikia pagalbą neįgaliųjų bendruomenėms, organizuojant savivaldybėje renginius. Atkreipiame dėmesį, kad dalis Bendrijai priklausančių skyrių vadovų turi psichikos negalią, tačiau dėl to jie negali būti diskriminuojami, pirmiausia, kad renkami pačių bendruomenių, savivaldybėse dėl negalios jiems mažiau prieinama informacija, iškyla probleminių situacijų, todėl reikalinga ir būtina Bendrijos specialistų pagalba.