Lietuvos psichikos sveikatos specialistai skambina pavojaus varpais: visuomenės sveikata prastėja. Šalyje vis dar daug savižudybių, smurto artimojoje aplinkoje, patyčių, streso.
Programos „Kurk Lietuvai“ dalyviai kartu su Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministerija, UAB „TeleSoftas“, Valstybiniu psichikos sveikatos centru, „Jaunimo linija“ ir Prezidentės kampanija „Už saugią Lietuvą“ sukūrė mobiliąją aplikaciją „Pagalba sau“, kuri skirta kiekvienam žmogui. Naudojantis ja, galima stebėti savo emocijas, atlikti įvairius pratimus, grindžiamus kognityvine elgesio terapija ir kita.
Naudotis rekomenduoja psichologai bei psichiatrai
Pasak vienos iš projekto iniciatorių, „Kurk Lietuva“ dalyvės Kristinos Medžiaušytės, panašios programėlės pasaulyje yra įprastos, jas rekomenduoja Pasaulinė sveikatos organizacija. Išmaniosios technologijos, skirtos psichikos sveikatai stiprinti, dažniausiai naudojamos Jungtinėse Amerikos Valstijose, taip pat Skandinavijos šalyse, Estijoje. „Savo mobiliąją aplikaciją kūrėme remdamiesi tarptautinių organizacijų rekomendacijomis, taip pat ‒ mokslinių tyrimų analizėmis. Subūrėme ekspertų komandą, kuri nuolatos taisė ir tobulino turinį“, ‒ sako Kristina Medžiaušytė.
Išmaniosios technologijos pasaulyje plačiai naudojamos depresijos, streso, dvipolio sutrikimo, valgymo sutrikimų, nerimo, savižudybių rizikoms stebėti ir užkirsti joms kelią. Tam pasitelkiamos įvairios priemonės: tai kompiuterizuotos internetinės programos, mobiliosios programėlės ir kita. „Išmaniosiomis technologijomis sąmoningai naudotis rekomenduoja ir psichologai bei psichiatrai. Tai – vienas iš būdų stiprinti psichikos sveikatą“, ‒ sako dar vienas programėlės iniciatorių, „Kurk Lietuvai“ dalyvis Donatas Paulauskas.
Mobiliosios aplikacijos „Pagalba sau“ kūrėjai – programėlių išmaniesiems įrenginiams kūrimo paslaugų UAB „Telesoftas“. „Kai į mus kreipėsi „Kurk Lietuvai“ projektų vadovai, nedvejodami pritarėme jų sumanymui.
Komandos entuziazmas buvo didžiulis, kaip ir mūsų noras pagelbėti. Džiaugiamės, kad tokia mobilioji aplikacija atsirado, kad ji padės stiprinti visuomenės psichikos sveikatą. Tikimės, kad ateityje pavyks sukurti dar modernesnę bei tobulesnę programėlę“, ‒ kalba bendrovės direktorius Algirdas Stonys.
Turėtų būti naudinga jaunimui
Sveikatos apsaugos ministro teigimu, programėlė turėtų būti ypač naudinga jauniems žmonėms, kurie daug laiko praleidžia virtualioje erdvėje. „Ar mums reikia panašių dalykų? Deja, taip. Lietuva vis dar tebepirmauja pagal savižudybių kiekį. Net 58 proc. moksleivių teigia patiriantys patyčias, kas antras žmogus darbe patiria stresą. Tik vos daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų vertina savo sveikatą kaip gerą. Todėl turime pažinti visas emocijas, tarp jų – ir liūdesį, ir nerimą – bei mokytis kaip sau padėti“, ‒ teigia A. Veryga.
Nors, pasak jo, mobiliosios programėlės negali pakeisti tiesioginio bendravimo, apsilankymo pas psichologus ar psichiatrus, tačiau ir jos yra puikus būdas pažinti save, savo emocijas.
„Pagalba sau“ kūrėjai sako, jog programėlė – tai universali prevencijos priemonė psichikos sveikatai stebėti. Jos auditorija – visa Lietuvos visuomenė. Norinčiam naudotis programėle, reikalingas tik išmanusis telefonas ir nuoširdus noras tobulėti bei sąmoningumas.
Susideda iš penkių dalių
Pirmoji programėlės dalis skirta įvertinti savo emocijas ir atsakyti į klausimą – kaip šiandien jaučiuosi? Tai padeda atpažinti, suprasti ir įvertinti savo būklę. „Svarbu suvokti, kad nuotaiką ir jausmus galima pakeisti. Tereikia įdėti pastangų, padirbėti su savimi“, ‒ sako D. Paulauskas.
Antroji programėlės dalis – pratimai, kurie suskirstyti į keletą grupių. Vieni skirti nuotaikai gerinti, kiti – ramybei, treti – atsipalaidavimui ir panašiai. Programėlės naudotojas pats gali pasirinkti norimą ekrano foną, kokio balso įrašo – vyriško ar moteriško – klausytis, taip pat raminančią foninę melodiją.
Trečiojoje programėlės dalyje nurodytos visos Lietuvoje veikiančios pagalbos linijos. Paspaudus reikiamą mygtuką, žmogus išsyk sujungiamas su pagalbos tarnyba. Čia taip pat galima parašyti ir išsiųsti elektroninį laišką specialistams ir panašiai.
Ketvirtoji programėlės dalis – tai pagalbos žemėlapis. Išmaniajame telefone galima matyti, kokiu atstumu realiu laiku yra psichologinę pagalbą turinčios institucijos: Krizių, Psichikos sveikatos, Priklausomybių gydymo sveikatos centrai, Pedagoginės psichologinės tarnybos.
Penktoji dalis skirta edukacinei medžiagai. Čia galima rasti susistemintą informaciją, kurią parengė įvairių sričių specialistai. Aptariamos įvairios temos: patyčios, smurtas, savižudybės, nemiga, valgymo sutrikimai, depresija, priklausomybės.
„Programėlės paskirtis – ne tik stebėti, bet ir gerinti savo psichikos sveikatą, suteikti sau pirmąją emocinę pagalbą. „Pagalba sau“ – tai nemokamas ir visiems prieinamas savipagalbos ir psichoedukacijos įrankis“, ‒ aiškina K. Medžiaušytė.
Kol kas programėlė skirta „Android“ vartotojams, tačiau liepos mėnesį tikimasi paleisti ir „iOS“ versiją. Programėlę parsisiųsti galima per „Google play“. Kuomet ji įdiegiama, jungtis prie interneto nebereikia, ji veikia savaime. „Pagalba sau“ kūrėjai skatina visuomenę ne tik naudotis programėle, bet ir padėti ją tobulinti. Atsižvelgiant į pastabas ir pasiūlymus, ji bus tobulinama (kontaktai: pagalba.sau@sam.lt).