Grožio procedūros psichikos negalios žmonėms suteikė pasitikėjimo savimi

By gegužės 21, 2018Uncategorized @lt

Po vizito Vilniaus Žirmūnų darbo rinkos mokymo centre Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos VšĮ Pagalbos ir informacijos šeimai tarnybos lankytojai grįžo ne tik pagražėję, bet ir džiaugsmu spindinčiomis akimis. Grožio procedūrų jiems dovanojo būsimieji manikiūrininkai, kirpėjai ir kiti specialistai.

Grožio procedūros – studentų rankomis

Pasak VšĮ Pagalbos ir informacijos šeimai tarnybos socialinės darbuotojos Vilmos Kunsmonaitės, psichikos negalios žmonės nedažnai apsilanko grožio salone. „Dauguma mūsų žmonių nedirba, o jų gaunamos pašalpos ar pensijos – itin menkos, tačiau visi nori atrodyti tvarkingai, gražiai. Kilo mintis kreiptis į Vilniaus Žirmūnų darbo rinkos mokymo centrą, kad įvairių su grožiu susijusių specialybių besimokantys jo studentai galėtų pagelbėti mūsiškiams. Tam, kad akcija nebūtų vienkartinė, sudarėme sutartį su centro vadovais“, – pasakoja V. Kunsmonaitė.

Verslo ir paslaugų specialistų rengimo vyresnioji specialistė Olga Andruškevičienė sako, kad toks psichikos negalią turinčių žmonių prašymas jiems nebuvo netikėtas. „Bendradarbiaujame su neįgaliųjų bendrijomis, socialinės globos namais, Valakupių reabilitacijos centru, reabilitacijos ir slaugos centru „Gemma“, senelių namais „Sevilis“, Vilkpėdės nakvynės namais, Fabijoniškių socialinių paslaugų namais, Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namais. Sudarėme su jais paslaugų teikimo sutartis. Kai kurie žmonės pas mus atvyksta patys, kitiems įvairias grožio procedūras atliekame nuvykę į įstaigas, kur jie gyvena“, – pasakoja O. Andruškevičienė.

Moko įvairių specialybių

Negalią turintys žmonės ne naujiena ir pačiame Žirmūnų darbo rinkos mokymo centre: 2008-aisiais atidaryti neįgaliųjų profesinės reabilitacijos centrai Vilniuje ir Druskininkuose, kur įvairių negalių turintys žmonės gali įgyti apskaitininko, lengvų drabužių siuvėjo, pynėjo iš vytelių ar kitą specialybę, taip pat patobulinti darbo įgūdžius, psichologiškai pasirengti sėkmingai integracijai į darbo rinką.

Žirmūnų darbo rinkos mokymo centre mokosi suaugę žmonės nuo 18 metų iki pensinio amžiaus. „Kuo mokymasis mūsų centre patrauklesnis nei profesinėse mokyklose? Baigę formaliojo mokymo programas, mūsiškiai gauna tą patį diplomą kaip ir profesinėse mokyklose, tik mokslai mūsų įstaigoje trunka trumpiau, nes dirbame be atostogų, mokomės visus metus, taip pat ir vasarą“, – aiškina O. Andruškevičienė.

Šiame centre teikiamos ir perkvalifikavimo paslaugos, kai vietoj nepaklausios specialybės galima įgyti tą, kurią turint įsidarbinti lengviau. Pasak O. Andruškevičienės, į centrą priimami 12 ar 10 klasių baigę žmonės, tačiau yra ir tokių specialybių, kurių gali mokytis turintys tik pradinį išsilavinimą.

Naudinga praktika

Specialistės teigimu, mokiniai praktiką atlieka realioje aplinkoje, taigi bendradarbiauti su neįgaliųjų organizacijomis naudinga abiem pusėms. „Daug įstaigų ir organizacijų kreipiasi į mus, prašo atvažiuoti, padėti žmonėms tapti gražesniems. Tai – puiki praktika ir mūsiškiams, jie mokosi dirbti savarankiškai, be mokytojų priežiūros. Teikdami paslaugas negalią turintiems žmonėms, juos pažįsta iš arčiau“, – kalba specialistė.

Pasak jos, vykstant į neįgaliųjų organizacijas iš anksto susitariama, kiek žmonių norės vienos ar kitos procedūros: „Tokiu atveju teikiame minimalaus kirpimo, antakių korekcijos, manikiūro paslaugas. Iš anksto viską suplanuojame, kad visoms procedūroms pakaktų ir instrumentų, ir specialistų.“

Neseniai centro mokiniai lankėsi Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose ir apkirpo apie 20 mažylių. „Žinoma, į tokias įstaigas vykti itin jautriems žmonėms nerekomenduojame. Iš anksto pasakome, kur važiuojame, kiekvienam leidžiame apsispręsti ir pasirinkti“, – aiškina kirpėjų profesijos mokytoja Zita Adlienė.

Būsimoji kirpėja Ugnė sako, kad išvyka į kūdikių namus jai buvo ne tik profesijos, bet ir gyvenimo pamoka. „Vaikus mūsų atvykimas iš pradžių pradžiugino, tačiau sužinoję, kad kirpsime plaukus, kai kurie išsigando. Vienas, netekęs plaukučių, net apsiverkė. Mažylių kirpimas turi savo specifiką – dirbti reikia kur kas greičiau, nes vaikai judrūs, sunkiai nusėdi vienoje vietoje“, – šypsosi mergina.

Slaugos centre „Gemma“ būsimieji grožio specialistai darbavosi net keletą dienų. Keturių aukštų pastate jie kirpo, gražino ir vaikštančius, ir prie patalo prikaustytus žmones. „Visi nori būti gražūs. Gera žiūrėti, kaip po mūsų apsilankymo net silpniausi ligoniai tampa bent truputį laimingesni“, – sako Z. Adlienė.

Pasak jos, apie centro mokinių teikiamas paslaugas pastaruoju metu sužino vis daugiau neįgaliųjų organizacijų. „Džiaugiamės tokiu bendradarbiavimu, mums malonu dovanoti žmonėms ne tik grožį, bet ir geras emocijas“, – teigia kirpėjų profesijos mokytoja.

Dėkingi ir kupini gerų emocijų

VšĮ Pagalbos ir informacijos šeimai tarnybos lankytojai iš anksto susiplanavo, kokių grožio procedūrų norės. Dauguma moterų norėjo apsikirpti, nusidažyti plaukus, pageidavo ir cheminio šukavimo. Kai kurioms norėjosi visko: ir pasidaryti manikiūrą, ir susitvarkyti antakius, ir naujos, madingos šukuosenos.

Po procedūrų visi išėjo ne tik pagražėję, bet ir pilni gerų emocijų. Gražiu, šiltu priėmimu džiaugėsi Artūras, vienintelis į grožio procedūras atvykęs vyras. „Viskas čia labai patiko, buvo kur kas jaukiau, ramiau ir geriau nei kitoje panašioje įstaigoje. Džiaugiuosi, kad socialinė darbuotoja Vilma sudarė su mokymo centru sutartį ir atvykti čia galėsime dar ne kartą“, – sako Artūras.

Pagražintos moterys buvo dar emocingesnės. „Net nepagalvojau, kad čia bus taip gera. Po procedūrų jaučiuosi dešimt metų jaunesnė. Sujaudino ir itin šiltas priėmimas, buvo labai įdomu sužinoti apie čia teikiamas paslaugas, apie patį centrą. Norėsiu kitą kartą vėl čia pakliūti, pas tą pačią kirpėją Elviną, kuri taip gražiai mane apkirpo ir sušukavo“, – puikiai praleista diena džiaugėsi Ada. Kirpėja Elvina taip pat dalijosi savo įspūdžiais: „Nuostabūs žmonės, gražiai bendraujantys, kultūringi, mandagūs. Buvo gera su jais dirbti. Jei vėl pakviesite į svečius, būtinai atvažiuosime.“

Danuta po vizito pas grožio specialistus atrodė ypač išgražėjusi. Moteris apsikirpo, apsilankė pas manikiūrininkę. „Esu labai dėkinga Žirmūnų darbo rinkos centro specialistams už nuostabų priėmimą. Buvo jauku ir gera. Mane kirpusi Viktorija siūlė madingesnę šukuoseną, tačiau pasirinkau konservatyvesnę. Atrodo gražiai“, – atvaizdu veidrodyje liko patenkinta Danuta.

Kirpėja Viktorija pabrėžia, kad kliento pageidavimai jai – svarbiausi. „Matau, kokia šukuosena geriau tiktų prie veido, kokia – pagal plaukus, tačiau visada atsižvelgiu į žmogaus norus“, – sako ji.

Eglė po grožio procedūrų išėjo visai pakeitusi savo įvaizdį. Vietoj ant kaktos kritusių kirpčiukų – šiek tiek tamsiau padažyti ir į viršų sušukuoti plaukai. „Net nemaniau, kad tokia šukuosena man tiktų. Jaučiuosi atjaunėjusi, pagražėjusi“, – džiaugiasi Eglė.

V. Kunsmonaitė turi ir daugiau ateities planų. „Galbūt Žirmūnų darbo rinkos centro mokinius pasikviesime į svečius, kad jie parodytų mums, kaip gražiau susišukuoti, kaip pasidaryti makiažą, kokias spalvas rinktis, kas kuriam žmogui labiau tinka. Manau, bendradarbiavimo galimybių – daug ir jos labai įvairios“, – teigia socialinė darbuotoja.

TEISINĖ PSICHOLOGINĖ SOCIALINĖPAGALBA