Kasmet spalio 10-ąją minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena. Tradiciškai šia proga visuomenei primenama apie psichines ligas, jų atsiradimo priežastis, taip pat apie įvairias žmones kamuojančias priklausomybes. Kalbama ir apie psichikos sveikatos, kuri yra neatsiejama kiekvieno iš mūsų bendros sveikatos dalis, stiprinimo būdus.
Siekia priminti visuomenei, kaip svarbu stiprinti psichikos sveikatą
Šią dieną minėti pasiūlė Pasaulinė psichinės sveikatos federacija dar 1992-aisiais. 2001-aisiais šventę patvirtino ir Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja. Ta proga įvairių renginių vyksta visame pasaulyje.
Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrija Pasaulinę psichikos sveikatos dieną taip pat mini kasmet. Renginių vyksta daugelyje po šalį išsibarsčiusių bendrijos skyrių. „Lietuvoje vis dar turime daugybę problemų, susijusių su psichikos sveikata. Liūdna, tačiau mūsų šalyje fiksuojama labai daug savižudybių, daugėja depresijos, nuotaikos sutrikimų atvejų. Nemažai žmonių kenčia nuo įvairių priklausomybių.
Minėdami šią svarbią datą norime ne tik suburti draugėn žmones su psichikos negalia, bet ir priminti visuomenei, kaip svarbu stiprinti psichikos sveikatą. Be to, tai – puiki proga padrąsinti tuos, kurie jau susidūrė su šios srities sutrikimais, paraginti juos mąstyti pozityviai, niekada nenuleisti rankų“, – pabrėžia Pagalbos ir informacijos šeimai tarnybos direktorė Algė Nariūnienė.
Lietuvoje psichikos sutrikimų diagnozuota 25 tūkst. asmenų. Pasaulyje šiomis ligomis serga 195 mln. žmonių. „Visiems žinoma, kad žmogaus psichikos sveikata labai priklauso nuo aplinkos, taip pat nuo asmeninio gebėjimo nepalūžti susidūrus su gyvenimo sunkumais, mokėjimo džiaugtis ir mažais dalykais. Kiekvienam svarbu turėti mėgstamą veiklą, širdžiai mielų užsiėmimų“, – sako A. Nariūnienė.
Pozityvūs teiginiai ir sveikatos receptai
Pasak Pagalbos ir informacijos šeimai tarnybos socialinės darbuotojos Vilmos Kunsmonaitės, šiais metais Psichikos sveikatos dieną nuspręsta minėti be pompastikos, gražių kalbų ar sausų pranešimų. Svarbiausia tema – gera nuotaika ir puiki savijauta.
Užsiėmimai įstaigoje nuo pat ankstyvo ryto vyko kaip ir bet kurią kitą dieną. Tiesa, šįkart jie buvo šiek tiek neįprasti. Per biblioterapijos valandėlę skaitytos humoreskos, juokingos istorijos. „Juokas gydo ir suteikia teigiamų emocijų. Būtent tokios emocijos tiek šiandien, tiek bet kurią dieną mūsų žmonėms yra svarbiausia“, – pabrėžia V. Kunsmonaitė.
Kasdienių įgūdžių užsiėmimas taip pat buvo neįprastas – visi kartu gamino vaišes, kepė pyragus, turėdami progą parodyti ne tik įgytus įgūdžius, bet ir savo išmonę. „Ruošti maistą mums – ne naujiena, gaminame kasdien. Tačiau šiandien ruošėme ypatingus patiekalus, įdėjome į juos daugiau širdies. Per užsiėmimus įgyjamus įgūdžius, išmoktus receptus visada pritaikau ir namuose“, – sako Ada.
Pagalbos ir informacijos šeimai tarnybos psichologė Lina Bučytė parengė šventės dalyviams staigmeną. „Parinkau šiai progai tinkamų pozityvių teiginių, frazių. Visi žinome, ką gali savitaiga, kaip tam tikros mintys – tiek pozityvios, tiek negatyvios – veikia žmogaus sveikatą. Šįkart mokėmės sakyti sau gerus žodžius, kartoti pozityvius teiginius, kad visų savijauta būtų geresnė“, – aiškina psichologė.
„Viskas vis geriau kiekvieną dieną“, „Aš plaukiu gausos upėje“, „Aš gyvenu savo svajonių namuose“, „Aš spinduliuoju laime ir meile“, „Esu apsuptas meilės“ – tokius ant lapelių surašytus teiginius kiekvienas pakartojo po keletą kartų ir kaip spindulius suklijavo juos ant popieriaus prie improvizuoto saulės apskritimo.
Kiekvienam individualiai parinktus receptus padalijo į šventę pakviestas Hipokritas Sveikata. Gydytoju apsirengęs Renatas skatino visus: „Daugiau judėkite“, „Sveikai maitinkitės“, „Atsisakykite žalingų įpročių“, „Įveikite nemigą, stresą darbe“, „Nebijokite kreiptis pagalbos“. Kiekvienam – ir darbuotojui, ir besilankančiajam tarnyboje – vyras pridūrė dar ir po savo palinkėjimą. „Man labai patinka gydytojų darbas, gaila žmonių, kurie serga. Jei būtų mano valia, visi žmonės pasaulyje būtų sveiki. Nesirgti, būti linksmiems, geranoriškiems ir palinkėjau visiems savo draugams“, – sako Renatas.
Pasikvietė draugų
Besilankantieji Lietuvos sutrikusios psichikos žmonių globos bendrijos Všį Pagalbos ir informacijos šeimai tarnyboje į šventę pasikvietė ir svečių – Naujojoje Vilnioje įsikūrusių savarankiško gyvenimo namų „Savi namai“ gyventojus.
Gražus bendravimas abiejų įstaigų neįgaliuosius sieja jau ne vienerius metus. Likimo draugai kartu švenčia Jonines, kitas šventes. „Kartu linksmiau. Dažniau būdami kartu susidraugaujame, turim su kuo pasikalbėti, pasidalinti patirtimi. Kai kuriuos „Savų namų“ gyventojus jau pažįstu, visada malonu su jais susitikti, visada jų laukiu. Kuo mūsų gausiau, tuo linksmiau ir smagiau“, – sako Vladas.
Draugus besilankantieji Pagalbos ir informacijos šeimai tarnyboje pakvietė dalyvauti ir aktoriaus Dariaus Rakausko tradiciškai rengiamame „Protų mūšyje“. Taip tradicinis renginys tapo rimtomis varžytuvėmis, dviejų organizacijų atstovų žinių ir sumanumo patikrinimu.
„Protų mūšyje“ – visada tik teigiamos emocijos. Tai ir galimybė pasitikrinti žinias, ir pajusti malonumą sužinojus naujų dalykų. Žaidimo programa šįkart buvo iš keturių dalių. Pirmosios klausimai – iš jau anksčiau vykusių panašių renginių. Tai bus patikrinimas, ar dalyviai atsimena, kas jau yra kalbėta. Antroji dalis skirta Lietuvos nepriklausomybės šimtmečiui, toliau – muzikos asorti ir pasakos“, – sako D. Rakauskas.
Iš viso į mūšį stojo trys komandos: „Dinozaurai“, „Žvaigždė“ ir „Patriotai“. Gerokai pasukti galvas ieškant atsakymų teko visiems. Daugiausia taškų surinko ir pirmąją vietą šįkart užėmė „Žvaigždė“. Tačiau be apdovanojimų neliko nė vienas šventės dalyvis.
„Šventė paliko labai didelį įspūdį. „Protų mūšis“ leido suprasti, kad galima žaidžiant pasisemti žinių, tobulėti, įgyti naujų patirčių. Norėtųsi, kad tokie susibūrimai būtų kuo dažnesni, kad galėtume įvairiomis progomis lankytis vieni pas kitus, stiprinti savo draugystę, dalytis geromis emocijomis“, – sakė „Savų namų“ gyventoja Erika. Šventė tradiciškai baigėsi smagiomis dainomis, kurias drauge traukė tiek šventės šeimininkai, tiek svečiai.