Vis greitėjantis gyvenimo tempas, būtinybė prie jo prisitaikyti, nuolatinė įtampa turi neigiamos įtakos žmonių psichikos sveikatai. Ypač dažnai dėl to kenčia jauni žmonės. Be to, daugelis sunkių psichikos sutrikimų, lydinčių žmogų visą gyvenimą , išryškėja paauglystėje ar ankstyvoje jaunystėje. Todėl, specialistų teigimu, jaunimo psichikos sveikatai būtina skirti kuo daugiau dėmesio.
Būtina kreiptis laiku
Mūsų visuomenėje psichikos sutrikimus vis dar žymi stigma. Žmonės nedrįsta kreiptis į medikus, stengiasi patys susidoroti su užgriuvusiais sunkumais. „Emocinės, dvasinės sveikatos problemos mūsų visuomenėje tebėra opios. Psichikos sutrikimų nuolat daugėja. Be abejo, tokiai statistikai įtakos turi ir nuolat gerėjanti ligų diagnostika bei paslaugų prieinamumas. Labai svarbu, kad į specialistus žmonės kreiptųsi ir gydymą pradėtų laiku“, – sako Antakalnio poliklinikos Jaunimo sveikatos centro atstovė, gydytoja rezidentė Neringa Čėnaitė.
Paauglystėje ar ankstyvoje jaunystėje prasidedančių psichikos sutrikimų požymių gali būti įvairių. Pavyzdžiui, ne visada šizofrenijos pradžią parodo kliedesiai ar haliucinacijos. Tai gali būti tiesiog pakitęs, keistas elgesys, miego sutrikimai, sumažėję interesai, motyvacija. N. Čėnaitė pabrėžia, kad tėvai, artimieji turėtų kuo anksčiau pastebėti jaunuolių elgesio pokyčius. Dėl to labai svarbus artimas tarpusavio ryšys.
„Psichikos sveikata – labai subtilus dalykas. Pastebėjus, kad paauglys ar jaunuolis kitaip elgiasi, pirmiausia reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją, o jis nukreips pas kitus specialistus. Nederėtų baimintis diagnozės – jos medikai iš karto neskuba rašyti, stengiasi labiau įsigilinti į žmogaus būklę“, – tikina gydytoja.
Pagalba – anoniminė
Pasak N. Čėnaitės, daugelis žmonių vis dar baiminasi, kad psichikos sutrikimą žyminti diagnozė turės neigiamos įtakos tolesniam gyvenimui, karjerai, todėl net ir prastai jausdamiesi į medikus nesikreipia. Tokiu atveju ypač vertinga anoniminė pagalba. Įvertinusi šių paslaugų poreikį, Antakalnio poliklinika su Vilniaus miesto savivaldybe vykdo projektą, skirtą jaunimo psichikos sveikatai stiprinti. Poliklinikoje įkurto Jaunimo sveikatos centro psichologai teikia anonimines konsultacijas jaunuoliams nuo 14 iki 29 metų.
„Tokio amžiaus jaunuoliams tenka priimti labai daug svarbių sprendimų, susijusių su santykiais, studijomis, darbu, gyvenamosios vietos keitimu ir panašiai. Tai sukelia daug įtampos, adaptacijos sunkumų. Akivaizdu, kad psichikos sveikata jaunystėje turės didelės įtakos ir tolesniam šių žmonių gyvenimui, todėl labai svarbu, kad šiuo amžiaus tarpsniu jie sulauktų tinkamos pagalbos“, – aiškina N. Čėnaitė.
Ištiktus krizės žmones darbo dienomis Antakalnio poliklinikoje priima budintis psichologas. Į jį gali anonimiškai kreiptis bet kuris Vilniaus miesto gyventojas. Pasak N. Čėnaitės, į budinčius psichologus dažniausiai kreipiasi 20–25 metų žmonės, patyrę netektį, krizę, mąstantys apie savižudybę ar bandę žudytis, išgyvenantys sunkų gyvenimo etapą. Specialistai pastebi, kad pagalbos ieškoti labiau linkusios merginos nei vaikinai.
„Antakalnio poliklinikos psichologai padeda žmonėms, kuriems iškilo emocinių sunkumų. Kartu jie turi galimybę konsultuotis su kitais poliklinikoje dirbančiais sveikatos specialistais. Pastebėję, kad žmogui reikia ir kitokios pagalbos, psichologai nukreipia jį pas kitus medikus“, – pabrėžia N. Čėnaitė.
Jaunuoliai, kuriuos vargina nerimas, depresiška nuotaika, ištiko kitų sunkumų, poliklinikos Jaunimo sveikatos centre gali gauti iki dešimties anoniminių nemokamų psichologo konsultacijų. Tuos, kuriems dar nesukako 16 metų, į pirmąją konsultaciją turėtų palydėti vienas iš tėvų ar globėjų.
Tokia pagalba ypač vertinga ir turintiems psichikos sutrikimų jaunuoliams. „Greta kitų sunkių psichikos ligų, žmonės gali turėti ir emocinių problemų, būti linkę į depresiškumą. Specialistai padeda susigyventi su pakitusia būkle“, – aiškina gydytoja.
Jos teigimu, labai svarbu ir tai, kad pagalbą budintys psichologai poliklinikoje suteikia tą pačią dieną, nereikia iš anksto registruotis, laukti eilėje.
Budintys psichologai Antakalnio poliklinikoje konsultuoja pirmajame aukšte, tad pas juos gali patekti ir judėjimo sunkumų turintys žmonės. „Būtų sunkiau, jei tektų konsultuoti turintįjį klausos negalią. Tokiam žmogui veikiausiai pasiūlytume konsultaciją internetu – taip būtų paprasčiau, nereikėtų vertėjo – tarpininko tarp specialisto ir konsultuojamojo“, – sako N. Čėnaitė ir pabrėžia, kad specialistai, kiek leidžia galimybės, stengiasi padėti visiems žmonėms, kuriems reikia pagalbos.
Rūpintis psichikos sveikata – neišėjus iš namų
Poliklinikos specialistai konsultuoja jaunuolius ir internetu. Pagalbos gali sulaukti tiek jauni žmonės, tiek ir jų tėvai ar globėjai.
Interneto tinklapyje galima susirasti pagalbos sau programą „Geros nuotaikos link“, kuri, nors orientuota į jaunus žmones, tinka visiems. Programa skirta tiems, kurie nori geriau valdyti savo emocijas, įveikti nerimą, sustiprinti pasitikėjimą savimi.
„Šią patirtį perėmėme iš Norvegijos kolegų. Pagalbos sau programą kūrė psichikos sveikatos profesionalai. Joje naudojami vaizdo ir garso įrašai, užduotys, kurios paįvairina kognityvine elgesio terapija pagrįstą informaciją. Nuorodą į programą galima rasti puslapyje www.antakpol.lt ir www.sveikatostinklas.lt. Poliklinikos psichologai taip pat konsultuoja elektroniniu paštu – į adresu jaunimui@antakpol.lt atsiųstus klausimus jie atsako per vieną ar dvi dienas“, – pabrėžia N. Čėnaitė.
Konsultuodamas elektroniniu paštu psichologas pataria, kur toliau kreiptis, jei reikia daugiau pagalbos, pakviečia ateiti pasikalbėti į polikliniką.
Teikiamos paslaugos – įvairiapusės
Antakalnio poliklinikos Jaunimo sveikatos centre organizuojamos ir psichologinės grupės. Jos tarp jaunimo labai populiarios. Apie tai, kokias grupes ketinama formuoti, specialistai skelbia ir internete, socialinio tinklo „Facebook“ Jaunimo sveikatos centro paskyroje. „Reikiamas dalyvių skaičius į šias grupes užsiregistruoja labai greitai. Tai rodo, kad jauni žmonės linkę save analizuoti, pažinti ir rūpintis emocine sveikata, kad panašūs užsiėmimai jiems labai reikalingi“, – sako N. Čėnaitė.
Centre jau vyko dailės terapijos principais paremta savęs pažinimo grupė, didelio populiarumo sulaukė merginoms skirta grupė „Mano kūnas – mano namai“ apie kūno vaizdą, streso įveikos užsiėmimas. Rudenį renkama jaunuolių, turinčių lėtinių somatinių susirgimų, grupė. Užsiėmimai vadinsis „Diagnozė yra, o kas toliau?“ Jos dalyviai mokysis suprasti savo jausmus bei gyventi su liga.
Jaunimo sveikatos centras taip pat organizuoja visuomenei atvirus renginius, kurių pagrindinė misija – švietimas ir psichikos sveikatos stigmatizavimo mažinimas. Pasak N. Čėnaitės, į renginius kviečiami gydytojai, specialistai, žinomi žmonės. Vyksta diskusijos, jose aktyviai dalyvauja auditorija. Kiekvienas žmogus gali pasisakyti vienu ar kitu jam rūpimu klausimu.
„Džiaugiamės, kad jaunimui teikiamos paslaugos sulaukia didelio susidomėjimo. Jauni žmonės aktyviai domisi savo sveikata, mažiau negu vyresnieji baiminasi kreiptis į psichikos sveikatos specialistus“, – pabrėžia N. Čėnaitė.