Lietuvoje neliko dar vienos sovietmetį menančios, senos, nejaukios, nešildomos autobusų stoties. Jos vietoje Ukmergėje išdygo naujas, modernus 420 kv. m. ploto pastatas. Liepos viduryje naujoji autobusų stotis atvėrė duris keleiviams.
Vadovavosi universalaus dizaino principais
Naujosios Ukmergės stoties vadovai gali drąsiai džiaugtis, kad tiek aplinka, tiek pastato vidus pritaikyti žmonėms, turintiems įvairių negalių. Aikštelėje priešais naująją stotį – neįgaliesiems pritaikytos stovėjimo vietos. Nuo aikštelės perono link veda nuožulnus takas, ant jo suformuotos ir žmonėms su regos negalia skirtos žymos.
Naujojoje stotyje yra devynios autobusų sustojimo aikštelės, iš jų septynios veikiančios, viena skirta keleiviams išlaipinti, dar viena – atsarginė. Prie kiekvienos iš jų įrengtos specialios žmonėms su regos negalia orientuotis skirtos iškilios žymos. Iš visų stoties pusių nėra bortelių ir paaukštinimų, tad lengva privažiuoti, visose reikiamose vietose sumontuotos specialios iškilios žymos neregiams. Šalia autobusų aikštelių – specialiai pažymėta stovėjimo vieta žmonių su negalia automobiliams.
Žmonėms su judėjimo negalia pritaikytas ir sanitarinis mazgas, esantis pirmame pastato aukšte. Jis bus patogus ir tėveliams su mažais vaikais, nes jame įrengtas kampelis su kūdikių pervystymo staliuku.
„Džiaugiamės, kad miesto vartais vadinama autobusų stotis pasikeitė neatpažįstamai. Pastatas – modernus, puošiantis miestą. Į naująją stotį bus patogu atvykti visiems keleiviams, taip pat sukurta jauki darbo aplinka autobusų vairuotojams bei kitiems darbuotojams“, – sako Ukmergės autobusų parko direktorius Alfonsas Prabišas.
Vadovas džiaugiasi, kad žmonėms su neįgaliųjų vežimėliais patekti į stotį nesunku. Čia nėra jokių laiptų, viskas suprojektuota viename lygyje. Neįgalieji gali patekti į stoties teritoriją bei į pastatą iš visų pusių – tiek nuo automobilių stovėjimo aikštelės priešais naują „Lidl“ prekybos centrą, tiek ir nuo gatvės.
„Mums svarbūs visi keleiviai – ir turintys negalią, ir tėveliai su mažais vaikais, ir sunkiau vaikštantys senjorai. Manau, visi mūsų naujoje, modernioje stotyje jausis ne tik jaukiai, bet ir patogiai“, – kalba A. Prabišas. Naujoji stotis, kaip ir dauguma panašių pastatų Lietuvoje, projektuota bendradarbiaujant su verslo atstovais, šiuo atveju – su parduotuves „Lidl“ valdančiu tinklu.
Neįgaliųjų atstovai įvertino teigiamai
Prieš atidarymą Ukmergės autobusų stotį vertino valstybinė komisija, tarp jos narių – Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijos vadovė Nijolė Milkevičienė. „Linkėčiau, kad visi statiniai mūsų šalyje būtų tokie, kokia yra naujoji Ukmergės autobusų stotis“, – sakė ji.
Pasak N. Milkevičienės, autobusų parko vadovai, stengdamiesi kuo geriau pritaikyti patalpas bei aplinką neįgaliesiems, neapsiribojo vien tik sausais reglamentais. Ieškodami pozityvių sprendimų, jie kreipėsi į Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociaciją, konsultavosi, prašė pagalbos, klausė, kaip vienus ar kitus darbus atlikti geriau.
„Stotyje pasirūpinta viskuo. Jei bet kuriam keleiviui ar žmogui su negalia kiltų kokių nors problemų, jis norėtų pasiskųsti ar pareikšti nepasitenkinimą, stoties pirmajame aukšte visada budi ne tik dispečeris, bet ir administracijos darbuotojas. Pagalba neįgaliajam čia suteikiama tą pačią minutę, kai tik prireikia“, – džiaugiasi N. Milkevičienė.
Moteris neslepia, kol kas didžioji dalis judėjimo negalią turinčių žmonių važinėja nuosavais automobiliais, tačiau neatmeta, kad galbūt, kai bus sukurta patogi aplinka, keliaus ir autobusais. „Kai atsiranda geresnių paslaugų, galima tikėtis, kad atsiras ir žmonių, kurie jomis naudosis“, – sako N. Milkevičienė.
Žada pagelbėti visiems
Tiesa, net ir iš modernios, puikiai pritaikytos stoties žmonėms su negalia nuvykti į kitus miestus gali būti nepaprasta. Problemų kyla dėl nepritaikytų tarpmiestinių bei priemiestinių autobusų. Transporto priemonių su keltuvais ar kita įranga neįgaliems keleiviams Lietuvoje kol kas – tik vienetai.
Tačiau stoties vadovas žada: jei žmogus, sėdintis neįgaliojo vežimėlyje, prašys pagalbos, jam visada bus pagelbėta. „Padėti silpnesniam, turinčiam judėjimo problemų – kiekvieno iš mūsų pareiga. Tai – paprastas žmogiškumas. Jei žmogus su neįgaliojo vežimėliu kreipsis į dispečerę pagalbos, visada problemą spręsime“, – tikina A. Prabišas.
Jo teigimu, žmonės, judantys neįgaliųjų vežimėliais, paprastai keliauja su palydovu, be to, padėti patekti į autobusą paprastai neatsisako ir vairuotojai. Turintiesiems judėjimo problemų padėtų ir autobusų stotyje dirbantys žmonės. Įvairiapusę pagalbą taip pat žadama suteikti ir regos ar klausos negalią turintiems žmonėms.