„Vasaros“ ligoninės sporto šventėje pralaimėtojų nebuvo

By birželio 24, 2017Uncategorized @lt

Fizinis aktyvumas svarbus kiekvieno sveikatai. Ypač svarbu daugiau judėti psichikos negalią turintiems žmonėms. Sportas, fizinė veikla gryname ore – ne tik nauda kūnui, bet ir geros emocijos, kurios padeda nugalėti ligą.
Vyksta metų metus
Šiais metais Vilniaus psichikos sveikatos centras, dar vadinamas „Vasaros“ ligonine, sporto šventę surengė jau dvidešimt trečią kartą. Šįkart įvairiose rungtyse varžėsi vienuolika komandų, kurios buvo suskirstytos į du pogrupius.
Varžybų dalyviai – ir besigydantieji įvairiose Lietuvos psichiatrijos klinikose, ir lankantieji užimtumo centrus ar kitas įstaigas. Be vilniečių, varžybų trasose jau tradiciškai rungėsi ir šiauliečiai bei kauniečiai.
„Gražu matyti, kaip kasmet vis daugiau dalyvių susirenka į mūsų rengiamas varžybas. Ir šiais metais nė viena komanda iš tų, kurias kvietėme, neatsisakė dalyvauti sporto šventėje“, – sakė Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus slaugos administratorė Daiva Kalantienė.
Pasak Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vadovo Jano Hilbigo, sportas, judėjimas ne tik naudingas sveikatai, bet ir suteikia džiaugsmo, pasitikėjimo savimi, pasitenkinimo gyvenimu. „Kai kuriems žmonėms tiesiog sunku išjudėti, pradėti sportuoti. Kai kuriuos stabdo baimės ar gėdos jausmas. Sportas – puikus būdas puoselėti sveikatą, tačiau tik sportuojant ilgesnį laiką atsiranda įprotis tai daryti nuolat“, – pabrėžia J. Hilbigas.
Kasmet „Vasaros“ ligoninėje vykstančios šventės globėjas bei didžiausias entuziastas – jos vadovas Martynas Marcinkevičius. Jis ne tik šventės aistruolis, bet ir dalyvis. Kasmet jis nusimeta oficialų vadovo kostiumą ir, apsirengęs sportinę aprangą, išbėga į krepšinio aikštelę su ligoninės darbuotojų komanda.
Sportas naudingas visiems
Panašios sporto varžybos labai reikalingos – tai pabrėžia ir sporto varžybų dalyviai, ir komandų vadovai, ir kartu atvykę aistruoliai.
Vilnietis Rokas sako, kad dalyvauti panašiuose renginiuose reikia ruoštis ne tiek fiziškai, kiek morališkai. Tvirtas, aukšto ūgio vaikinas anksčiau žaidė krepšinį. „Susirgę psichikos ligomis, žmonės juda mažiau. Visi mes turime psichologinių problemų, baimių išeiti į žmones. Surinkti komandą buvo nelengva. Dažnas atsakydavo: neturiu nuotaikos, man depresija. Taip sergantieji ir sukasi uždarame rate“, – atvirauja Rokas.
Pasak jo, sergantiesiems psichikos ligomis sunkiausia pasirodyti viešai, nes visuomenė dar nėra tokia tolerantiška ir pasiruošusi priimti šiek tiek kitaip atrodančių ar besielgiančių žmonių.
„Varžybos – tai galimybė ne tik pajudėti, bet ir įgyti daugiau pasitikėjimo savimi, komandinio darbo patirties. Besportuojant atsiranda daugiau motyvacijos, noro siekti tikslų. Ypač kai ryžtiesi sportuoti po ilgesnio laiko“, – teigia Rokas.
Kaunietė Rasa, besigydanti Kauno respublikinėje ligoninėje, džiaugiasi, kad galėjo palikti gydymo įstaigos palatą, praleisti dieną sostinėje, tyrame ore. „Dalyvauju varžybose jau ne pirmą kartą. Čia visada įdomu. Pernai mūsų komanda „Marių kapitonai“ laimėjo trečiąją vietą. Tikimės gerai pasirodyti ir šiais metais“, – šypsosi ji.
Mergina sako, kad jai atvažiuoti į varžybas nebuvo baugu. Čia žmonės, sergantys psichikos ligomis, jaučiasi savi tarp savų, gali atsipalaiduoti, pasidžiaugti saule ir patirti judėjimo džiaugsmą.
Kauno respublikinės ligoninės ergoterapeutė Lina Račienė tvirtina, kad norinčiųjų dalyvauti šventėje tarp kauniečių visada būna daug. „Pasiūlome tiems, kurių savijauta geresnė, kurie yra motyvuoti ir sportiški. Specialiai varžyboms nesirengiame. Mūsų ligoninėje žmonės būna trumpą laiką, o šventėje dalyvauja tie, kurių gydymas eina į pabaigą, kurių būklė geresnė“, – kalba specialistė.
Jos teigimu, po sunkių ligų žmonėms ne visada lengva išjudėti, tačiau kiekvienas džiaugiasi galimybe ištrūkti iš ligoninės, pabūti tarp likimo draugų. „Šios šventės mūsiškiai labai laukia, ja džiaugiasi. Sportas žmonėms su psichikos negalia labai reikalingas ir naudingas“, – teigia L. Račienė.
Vilnietis Žanas iš „Vėtrungės“ komandos anksčiau bėgiodavo, užsiėmė kultūrizmu, žaidė futbolą, mėgo kitas sporto šakas. Varžybose šiemet jis taip pat dalyvavo antrą kartą. „Susirungti su kitomis komandomis norėjo daugelis mūsų, besilankančių Pagalbos ir informacijos šeimai tarnyboje. Parinkome fiziškai stipresnius, turinčiuosius noro rungtis, kovoti. Pasiruošti mums labiau reikia morališkai – ne kiekvienam, turinčiajam psichikos negalią, paprasta pasirodyti viešai. Tačiau ši šventė tokia, kad kiekvienas joje pasijunta svarbus ir reikalingas. Ne pergalė čia svarbiausia – svarbu dalyvauti“, – dėsto Žanas.
Šiaulių „Saulės“ komandos atstovas Paulius sako, kad surinkti komandą iš Šiaulių psichikos ligoninės pacientų buvo nesunku. „Tie, kurie jau yra dalyvavę panašiuose renginiuose, jokios baimės nejaučia. Vykti į Vilnių nori visi, tai – galimybė pamatyti sostinę, įkvėpti didmiesčio oro. Renginys gražus, puiku, kad tradicija jį rengti kasmet nenutrūksta“, – kalba vyras.
Buvę komandų nariai grįžta kaip aistruoliai
Tarp aistruolių akį traukė komandos „Rasties vilkai“ palaikymo grupė su pasigamintais plakatais. „Šventei pradedame rengtis iš anksto. Surenkame komandą, treniruojamės. Į komandą įtraukėme visus, kurie norėjo. Dažnam ši šventė – tarsi pirmas žingsnis iš duobės, į kurią sergančiuosius įstumia liga. Tai jiems – galimybė atsipalaiduoti, pradėti naują gyvenimo etapą“, – sako VšĮ „Rastis“ savanoriaujantis būsimasis ergoterapeutas, Vilniaus kolegijos studentas Aurimas.
Vilnietė Eglė pernai buvo šventės dalyvė. Šiemet ji – tarp aistruolių. „Šis renginys – nepakartojamas. Tai – ir atsipalaidavimas, ir galimybė pasibūti su likimo broliais bei sesėmis, susirasti naujų draugų. Labai sergu už savo komandą – „Vėtrunges“. Tikiuosi, šiemet mūsiškiams pasiseks. Pernai likome paskutiniai“, – šypsosi Eglė.
Rungėsi trijose rungtyse
Šiais metais, kitaip nei ankstesniais, varžybų dalyviams surengtos net trys rungtys. Suskirstytos į pogrupius, komandos mėtė kamuolį į krepšį, numušinėjo kėglius bei turėjo pereiti per tarp medžių nutiestą lyną. Varžybų pabaigoje jau tradiciškai krepšinio aikštelėje susirungė ligoninės darbuotojų ir besigydančiųjų įvairiose Lietuvos psichiatrijos klinikose bei lankančiųjų užimtumo centrus ar kitas įstaigas komandos.
Pirmojo pogrupio nugalėtojais tapo „Rasties vilkai“. Antrąją vietą užėmė „Vytenio centro“ komanda. Treti liko komandos „Laisvos burės“ sportininkai. Antrajame pogrupyje triumfavo „Kūlgrindos“ komanda, antri liko „Radvilai“, treti – „Kalniečiai“. Kaip visada, daugiausia aistrų sukėlė krepšinio varžybos. Po įtemptos kovos nugalėjo iš „Vasaros“ ligoninėje besigydančių žmonių sudaryta komanda. Visi varžybų nugalėtojai apdovanoti atminimo medaliais.

TEISINĖ PSICHOLOGINĖ SOCIALINĖPAGALBA